podróż motocyklem

Zastanawiasz się, jak przygotować się do wakacyjnej podróży motocyklem? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze kwestie, dzięki którym będziesz mogła bezpiecznie podróżować!

 

Odpowiednie przygotowanie motocykla do dalekiej podróży jest bardzo ważną kwestią, której nie można lekceważyć! Koniecznie sprawdź, co warto zrobić przed wyjazdem!

Jak się ubrać na wakacyjną podróż motocyklem?

Na początku przygotowań do wakacyjnej podróży motocyklem trzeba ustalić, w czym będzie się podróżowało. Najważniejszą kwestią jest tutaj wygoda, zbyt grube lub niewygodne ubrania mogą sprawić, że kierowca się przegrzeje i zmęczy, co może doprowadzić do utraty czujności na drodze. Dobrym wyborem będą więc przewiewne materiały i wysokie buty. Zalecany jest delikatny makijaż dzienny – w takim make-upie kobieta będzie się czuła komfortowo. Co więcej, nie będzie musiała martwić się o zmieniające się warunki pogodowe, które mogą powodować rozmazywanie się makijażu.

Co ze sobą zabrać? Niezbędne akcesoria

Wiele kobiet z pewnością będzie miała problem ze spakowaniem się do niewielkiego kufra lub sakwy. Dlatego należy ograniczyć się do niezbędnych akcesoriów. Mowa tutaj między innymi o:

  • kasku motocyklowym (jeśli nie będzie on posiadał przeciwsłonecznej blendy, to należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne);
  • specjalnych motocyklowych zatyczkach do uszu;
  • najpotrzebniejszych kosmetykach, aby móc wykonać na przykład makijaż dla opadającej powieki;
  • pokrowcach przeciwdeszczowych;
  • ochraniaczach na kurtkę, spodnie;
  • zestawie naprawczym (opaski, żarówki, taśmy).

Obowiązkowe sprawdzenie stanu opon

Zanim wyjedzie się w daleką podróż motocyklem, trzeba koniecznie sprawdzić stan jego opon. Należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika i wiek ogumienia – nie powinny być one starsze niż 3-4 lata. Nie można też zapomnieć o kontroli grubości tarcz i klocków hamulcowych. Muszą mieć na tyle dużo zapasu, aby przetrwać zaplanowaną podróż. Warto pamiętać, że im większe będzie obciążenie, tym mocniejsze będzie zużywanie się tych elementów. Warto też sprawdzić stan płynu hamulcowego, który musi być wymieniany co dwa lata.

Czy warto skontrolować układ zawieszenia?

Układ zawieszenia warto kontrolować, a nawet trzeba. Ta czynność jest dość łatwa do zweryfikowania. Sprawdzić należy tylny amortyzator oraz przedni widelec – oba elementy powinny być suche. Jeśli zauważy się na nich lekkie przepocenie, to trzeba niezwłocznie oddać motocykl do serwisu. Podobnie z łożyskami wahaczy, główkami ramy i łożyskami kół – jeśli będą na nich luzy, nawet niewielkie, to także należy udać się do warsztatu w celu dokonania ich wymiany.

Olej silnikowy i filtr powietrza – czy też sprawdzić?

Kolejnym etapem przygotowania do długiej, wakacyjnej podróży motocyklem jest sprawdzenie stanu oleju w jego silniku. Warto tu dodać, że regularna wymiana oleju z filtrem powietrza wpływa na prawidłową pracę silnika. Jeśli nie będzie się tego wykonywało, to elementy jednostki silnikowej będą się szybciej zużywały. Wybierając się w daleką podróż, warto więc sprawdzić stan oleju i dokonać ewentualnej wymiany. Powinno się też od razu skontrolować stan płynu chłodniczego, który utrzymuje odpowiednią temperaturę pracy silnika.

Łańcuch i zębatki – o nich także warto pamiętać!

Przed daleką podróżą wskazane jest także wykonanie oględzin naciągu łańcucha i stanu zębatek. Jeśli zęby na zębatkach nachylają się, to niestety zestaw napędowy należy jak najszybciej wymienić. Wykrycie tej wady przed wyjazdem, może uchronić przed przykrą niespodzianką w postaci awarii na drodze.

Akumulator jest też ważny

Ostatnim etapem przygotowań jest kontrola stanu naładowania akumulatora i połączeń elektronicznych. Rozładowana bateria lub popękane kable również mogą okazać się niemiłą niespodzianką w podróży.

 

Odpowiednio przygotowana kobieca podróż motocyklem z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Pamiętaj tylko, żeby dokładnie sprawdzić stan swojej maszyny przed wyjazdem!