Zastanawiasz się, jak wybrać ubezpieczenie OC dla motocykla? Na rynku działa wiele towarzystw, które oferują polisy dla pojazdów mechanicznych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania najlepszej oferty.

Zakup motocykla to marzenie wielu osób, więc kiedy uda się je spełnić, świeżo upieczeni posiadacze jednośladu nie mogą doczekać się, by wypróbować go na drodze. Należy przede wszystkim pomyśleć o własnym bezpieczeństwie. Według informacji Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu 2022 roku doszło do prawie 500 wypadków z udziałem motocyklistów. Takie sytuacje są trudne do przewidzenia, ale właśnie z myślą o nich warto wybrać dobre ubezpieczenie OC dla motocykla.

Czy OC dla motocykla jest obowiązkowe?

Czy zakup ubezpieczenia dla motocykla jest obowiązkowe? Według polskiego prawa każdy pojazd mechaniczny – także motocykl oraz skuter – musi mieć polisę OC. W przypadku jednośladu trzeba pamiętać o tym, że nie ma możliwości, by wykupić ją tylko na kilka miesięcy, kiedy rzeczywiście porusza się on po drogach publicznych. Ciągłość ubezpieczenia musi zostać zachowana od momentu kiedy motocykl zostanie zarejestrowany, aż do czasu kiedy właściciel wyrejestruje swój pojazd. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest wysokość składki OC i od czego zależy.

Ile kosztuje OC dla motocykla?

Koszt ubezpieczenia OC motocykla jest zazwyczaj niższy niż samochodu, jednak nadal to wydatek rzędu do kilkuset złotych rocznie. Trudno precyzyjnie określić ramy cenowe, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak Beesafe do każdego przypadku podchodzą indywidualnie. Jedno jest pewne – z OC dla motocykla nie warto rezygnować. W razie kolizji polisa pokryje straty spowodowane przez kierującego. Nie warto próbować na niej „oszczędzić” i liczyć, że nikt nie zauważy braku ważnego OC. Działające obecnie algorytmy szybko wykrywają wszystkie braki, a urząd nakłada kary.

Od czego zależy koszt polisy ubezpieczeniowej na motocykl?

Wysokość polisy ubezpieczeniowej na motocykl obliczana jest na takich zasadach, jak w przypadku samochodu osobowego. Zależy od kilku czynników takich jak:

  • wiek kierowcy;
  • zniżki, które ma kierowca;
  • rodzaj pojazdu;
  • rocznik pojazdu;
  • pojemność silnika motocykla.

Oprócz tego towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują oceny ryzyka. Odnosząc się między innymi do wieku motocyklisty oraz typu posiadanego przez niego jednośladu szacują, jak może zachowywać się na drodze, czy będzie skłonny do brawury oraz niebezpiecznych zachowań. Ubezpieczalnie największe zaufanie mają do właścicieli dużych motocykli turystycznych i chopperów, natomiast najmniejsze do osób wybierających sportowe modele.

OC dla motocykla – kary za brak ubezpieczenia

Jak wspominaliśmy, OC dla motocykla jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary finansowe. Organem uprawnionym do ich naliczania i wystawiania jest UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary zależy od czasu, w jakim motocykl pozostawał bez ważnej polisy. Od 1 stycznia 2022 roku stawki wzrosły, w wielu przypadkach są wyższe niż roczne ubezpieczenie motocykla. Nie chcesz kupować OC? Jego brak się nie opłaca (i jest niezgodny z prawem):

  • brak OC do 3 dni – kara wynosi 200 zł;
  • brak OC od 4 do 14 dni – kara wynosi 500 zł;
  • brak OC powyżej 14 dni – kara wynosi 1000 zł.

Potrzebne wyposażenie motocyklisty

Osoby, które chcą poruszać się po polskich drogach na motocyklach, powinny mieć nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ich pojazd musi być sprawny technicznie, a sami kierowcy odpowiednio przygotowani do jazdy. Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” motocyklista i pasażer muszą mieć założony kask i to niezależnie od dystansu, jaki zamierzają pokonać, czy utrzymywanej prędkości. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, warto kupić profesjonalny strój motocyklowy, rękawice oraz buty za kostkę. Nie jest to jednak wymagane przez prawo. Ten rodzaj ubioru stanowi duże zabezpieczenie podczas wywrotki lub wypadku – grozi to poważnymi obrażeniami. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w elementy odblaskowe, które jeszcze bardziej zwiększą widoczność motocyklisty na drodze.

Aby kupić najlepsze ubezpieczenie OC, warto porównywać nie tylko ceny, ale również jego zakres. Nie zawsze najniższa kwota gwarantuje dobrą ochronę. Poza tym warto zastanowić się nad zwiększeniem zakresu ochrony na przykład o AC albo NNW.