tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe to jedne z tych elementów samochodu, które zawsze muszą być sprawne i należy je systematycznie wymieniać. W tym artykule opiszemy, jak działa tarcza hamulcowa i jak ją kupić, aby być bezpiecznym, a jednocześnie nie przepłacić.

Co to jest tarcza hamulcowa

Tarcza hamulcowa to najważniejszy element układu hamulcowego w pojazdach wyposażonych w hamulce tarczowe. Jest to przymocowany na stałe do koła dysk, który obraca się wraz z kołem. Tuż nad powierzchnią tarczy zamontowane są klocki hamulcowe, które zaciskają się na niej podczas hamowania i w wyniku tarcia pomiędzy tarczą a klockiem wykonanym ze specjalnego materiału ciernego prędkość obrotowa tarczy hamulcowej się zmniejsza, a ponieważ jest ona na stałe połączona z kolem, zwalnia i ono, a więc i cały samochód czy inny pojazd.

W wyniku tarcia pomiędzy klockami hamulcowymi a tarczą hamulcową zużywają się nie tylko klocki, ale i tarcze. Tarcze co prawda wykonane są z bardziej wytrzymałego materiału i zużywają się wolniej, ale nie zmienia to faktu, że muszą być systematycznie wymieniane, przez co zaliczają się do elementów eksploatacyjnych.

Cena tarcz hamulcowych

Jako że tarcze hamulcowe są elementami eksploatacyjnymi i muszą być systematycznie wymieniane, ważne jest, aby kupować je w dobrej cenie i nie przepłacać. Podczas dobierania tarcz hamulcowych nie wolno jednak kierować się wyłącznie ceną. Tarcza hamulcowa jako najważniejszy element układu hamulcowego w samochodzie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Cena tarcz hamulcowych zależy w dużej mierze od producenta. Produkty najlepszych marek na rynku potrafią być kilka, a nawet kilkanaście razy droższe od ich chińskich zamienników. Najczęściej wybór ani jednych, ani drugich nie jest najlepszy. Kupując najtańsze tarcze, narażasz się na niebezpieczeństwo oraz musisz się spodziewać, że tania tarcza wykonana jest z gorszego materiału, szybciej się zużyje. Z drugiej strony za najdroższe tarcze przepłacisz. Dlatego najlepiej jest wybrać sklep, w którym każda tarcza hamulcowa jest sprawdzona i każdej można ufać.