Filmy fabularne o samochodach podobają się wielu miłośnikom motoryzacji. Często pozwalają na podziwianie modelów aut nie dostępnych dla większości z nas. Co ciekawe mogą to być nie tylko filmy ale akcji, ale też horrory lub komedie. Prezentujemy subiektywne top 5 tego typu produkcji.

Szybcy i wściekli: Tokyo Drift (2006)

Omawiając filmy akcji dotyczące tematyki samochodów nie sposób nie wspomnieć o serii Szybcy i wściekli i jej kultowej części dotyczącej nielegalnych wyścigów odbywających się na obszarze stolicy Japonii. Jest to obraz, który zyskał miano kultowego wśród widzów na całym świecie. Dzięki niemu ukazano obraz nowoczesnej Japonii, która jest przepełniona kulturą motoryzacyjną. Daje możliwość podziwiania wyścigów i niebezpiecznych driftów odbywanych przy użyciu nowoczesnych pojazdów. Ponadto ukazuje historie młodego chłopaka z USA, który musi odnaleźć się w nieznanej japońskiej rzeczywistości. W dodatku czeka go starcie z młodocianą mafią ze stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pojedynek na szosie (1971)

Jest to jeden z najsłynniejszych filmów drogi wyreżyserowany przez samego mistrza w osobie Stevena Spielberga. Opowiada historie Davida Manna, który przemierza opustoszałą szosę położoną w głębi Stanów Zjednoczonych. Jako, że śpieszy mu się na ważne spotkanie to po drodze mija potężną ciężarówkę i to właśnie w tym momencie zaczyna się jego koszmar. Kierowca większego pojazdu zaczyna prześladować głównego bohatera i nie daje mu spokoju. Wszystko wskazuje na to, że chcę go zabić. Pojedynek na szosie to świetny thriller, który trzyma w napięciu od początku do końca trwania obrazu. Ponadto jest to debiut reżyserski i pierwszy przebłysk geniuszu Stevena Spielberga.

Wyścig (2003)

Niejednokrotnie filmy fabularne dotyczące samochodów dotyczą popularnych wyścigów Formuły 1. Według wielu najlepszym obrazem poruszającym to ciekawą tematykę jest Wyścig z Chrisem Hemsworthem i Danielem Bruhlem. Ci uzdolnieni aktorzy wcielają się postacie legendarnych kierowców Formuły 1, są to: James Hunt oraz Nicki Lauda. Ich rywalizacja prowadzona w latach 70-tych przyprawiała kibiców o szybsze bicie serc. Film ukazuje kierowców jako postacie skomplikowane i wielowymiarowe, co utrudnia jednoznaczne opowiedzenie się za jednym z nich. Ich sportowy konflikt jest zaostrzony przez prywatne niesnaski i zupełnie odmienne podejście dożycia. W filmie znajdziemy wiele scen wyścigów szybkich bolidów, które przypadną do gustu wszystkim miłośnikom motoryzacji.

Auta (2006)

Wbrew pozorom samochody mogą stanowić temat filmu dla wszystkich grup wiekowym. Najlepszym przykładem jest animowana komedia dla dzieci pt. Auta. W opisywanym obrazie samochody są głównymi bohaterami, a nie dodatkiem do postaci ludzkich. Jest to film znanej wytwórni Pixar, której dzieła cieszą się olbrzymią popularnością zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Jego fabuła opowiada historie młodego auta z wielkimi marzeniami. Główny bohater o imieniu Zygzak stawia czoła wielu przeciwieństwom losu i uczy się pokory. Film stara się pokazać, że w życiu nie liczą się tylko sława i bogactwo. Co ciekawe obraz prezentuje wiele realistycznych scen wyścigów, które przypadną do gustu widzom w każdym wieku.

Christine (1983)

Christine w reżyserii Johna Carpantera udowadnia, że samochody mogą być przerażające. Ta legendarna ekranizacja powieście Stephena Kinga opowiada o młodym, wstydliwym licealiście o imieniu Arnie. Jego życie nie jest usłane różami, jednak pewnego dnia odnajduje przepiękny samochód z lat pięćdziesiątych. Jest to kultowy Plymouth Fury, o którym marzą kolekcjonerzy z całego świata. Pomimo krytycznego stanu pojazdu Arnie postawia zająć się jego renowacją. W czasie remontowania samochodu chłopak zyskuje pewności siebie i zaczyna chodzić z piękną dziewczyną. Taka nagła odmiana jest skutkiem wpływu ciemnych mocy, które zawładnęły pojazdem. Tytułowa Christine zaczyna budzić grozę zarówno wśród wrogów, jak i przyjaciół Arniego. Wiele osób twierdzi, że opisywany film to najbardziej klimatyczna ekranizacja prozy Stephena Kinga.