Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z tuningchip.pl

Wypadek samochodowy — procedura postępowania

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po wypadku samochodowym, jest ustalenie, czy ktoś w pojeździe nie został ranny. Jeśli w grę wchodził inny samochód, sprawdź drugiego kierowcę i pasażerów. Po potwierdzeniu, że wszyscy są bezpieczni, jeśli to możliwe, przenieś pojazdy, które ucierpiały, na pobocze. Następnie możesz powiadomić władze, zebrać informacje i rozpocząć proces dochodzenia roszczeń.

Jeśli uczestniczysz w drobnym wypadku bez obrażeń i minimalnych uszkodzeń któregokolwiek z samochodów, możesz nie składać wniosku ani nie zgłaszać wypadku na policję. Należy jednak nadal wymieniać informacje na wypadek, gdyby Ty lub inny kierowca zdecydowali się złożyć roszczenie później. Z tego samego powodu powinieneś również poinformować swoją firmę ubezpieczeniową o incydencie. Jeśli zostanie ustalone, że wypadek był z Twojej winy, Stawki prawdopodobnie wzrosną po odnowieniu polisy. Możesz jednak uniknąć tego wzrostu stawki, jeśli Twój dostawca oferuje przedawnienie wypadków. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe pobierają wyższe opłaty za wypadki, które nie były twoją winą — ale niektóre tak. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby uzyskać więcej informacji.

Wypadek samochodowy — krok po kroku

Doświadczenie jakiegokolwiek wypadku samochodowego może być przerażające i przytłaczające. Może być trudno od razu pomyśleć o tym, co robić na miejscu wypadku. Powinieneś jednak starać się zachować spokój i współpracować z innymi. Oto kilka ważnych kroków, które należy podjąć na miejscu wypadku, aby chronić swoje prawa:

  • Pozostań na miejscu zdarzenia. Weź głęboki oddech i staraj się nie panikować
  • Sprawdź siebie, innych kierowców i pasażerów pod kątem urazów. Wezwij karetkę pogotowia, jeśli ktoś potrzebuje pomocy medycznej
  • Zadzwoń na policję, jeśli dojdzie do obrażeń, śmierci lub poważnego uszkodzenia mienia. Nawet jeśli nikt nie zostanie ranny, warto zadzwonić na policję, aby mogła udokumentować wypadek. Możesz złożyć raport policyjny później, ale dobrze jest zrobić to natychmiast, aby zapisać dokładne informacje
  • Wyprowadź pojazdy z ruchu na poboczu drogi, jeśli wypadek jest niewielki
  • Zbierz informacje o innych kierowcach, którzy mogą być odpowiedzialni za wypadek. Uzyskaj jego imię i nazwisko, adres, numer kontaktowy, nazwę firmy ubezpieczeniowej i numer polisy. Te same informacje należy przekazywać tylko drugiemu kierowcy — nie podawaj danych osobowych innym kierowcom, pasażerom ani świadkom
  • Nie przyznawaj się do winy ani nie omawiaj incydentu
  • Nie zezwalaj na fotografowanie Twojej licencji lub rejestracji przez inne osoby
  • Nie opuszczaj miejsca wypadku, dopóki nie zrobi tego policja i inni kierowcy

Wypadek samochodowy — to musisz wiedzieć!

Radzenie sobie z następstwami wypadku samochodowego może być przytłaczające. W większości przypadków Twoja firma ubezpieczeniowa udzieli Ci wskazówek dotyczących złożenia roszczenia. Należy jednak uważać na wczesne oferty rozliczeniowe. Skontaktuj się z prawnikiem zajmującym się obrażeniami w Twojej okolicy już dziś, który może pomóc Ci zmaksymalizować kwotę odszkodowań, które możesz odzyskać.

Zwróć uwagę na markę, model, numer rejestracyjny i kolor każdego samochodu biorącego udział w wypadku. Następnie dodaj kierunek, w którym jechał, stan samochodu i liczbę pasażerów, których przewoził. Zanotuj, jaką rolę odegrał w wypadku. Podczas gdy jest to wciąż świeże w twoim umyśle, zapisz sekwencję wydarzeń, gdy je zapamiętasz. Jeśli jest to łatwiejsze, naszkicuj to, co się stało.  Pamiętaj, aby uwzględnić wszystko, co może być istotne, na przykład zaparkowane pojazdy zasłaniające widok. Ważne jest, aby zrobić to wcześnie, ponieważ może się okazać, że rozmowa z innymi ludźmi wpływa na twój pogląd na to, co się stało. Upewnij się, że zauważasz tylko uszkodzenia pojazdów lub mienia, które faktycznie były wynikiem wypadku. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie roszczą sobie roszczenia za szkody spowodowane w poprzednim wypadku. Przez cały proces mądrze jest robić zdjęcia lub materiały wideo z miejsca zdarzenia, samochodów, szkód i ludzi.