Motory bez prawa jazdy istnieją i możesz bez problemu znaleźć ich modele. Jeśli więc nie chcesz zdobywać uprawnień do prowadzenia kolejnej kategorii uprawnień, to znaczy, że powinieneś przeczytać ten artykuł i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Motorower

Zgodnie z polskimi przepisami bez prawa jazdy możesz poruszać się motorowerem. Jest to pojazd, który ma silnik o pojemności mniejszej niż 50 cm3 i mocy 4 kW. Motorower nie może też przekraczać prędkości 45 km/h. Wizualnie może on oczywiście wyglądać bardzo podobnie do zwykłych motocykli. Trzeba jednak pamiętać, że żeby prowadzić taki motocykl nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii B, ale nie oznacza to, że nie należy mieć żadnych dokumentów. Pojazd musi być zarejestrowany oraz mieć aktualne ubezpieczenie OC. Motorowerami można poruszać się na podstawie posiadanego dowodu osobistego, ale… nie dotyczy to osób, które urodziły się po 19 stycznia 1994 roku. W związku ze zmianą przepisów na początku 2013 roku osoby te muszą zdobyć prawo jazdy kategorii AM, by mogły legalnie prowadzić motorower. Jest to pewne utrudnienie, ale dzięki temu można mieć pewność, że osoba prowadząca pojazd zna przepisy ruchu drogowego. Efektem tego miało być po prostu obniżenie liczby wypadków z udziałem młodych motocyklistów. Warto jednak pamiętać, że przepisy obowiązujące kierujących motorowerami są dość specyficzne. W niektórych wypadkach są one traktowane jak motocykle, a winnych jak rowery. Ich kierowcy powinni bardzo dobrze je znać po to, by nie popełnić błędu.

Pamiętaj, aby nie wsiadać na pojazd po alkoholu! Więcej o uzależnieniu dowiesz się na: https://psychorady.pl/alkoholizm/

Motocykl bez prawa jazdy

Są też motocykle, na których można legalnie jeździć na podstawie prawa jazdy kategorii B. Są to motocykle z silnikiem o pojemności mniejszej niż 125 cm3, którego moc nie przekracza 11 kW (15 KM), natomiast stosunek mocy do masy własnej jest mniejszy niż 0,1 kW/kg. Oferta takich motocykli jest bardzo szeroka. Producenci przeciągają się w ich projektowaniu, bo są one poszukiwane przez początkujących motocyklistów oraz osoby, które po prostu nie chcą zdobywać uprawnień do prowadzenia kolejnej kategorii pojazdów. Osoby, które mają prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 3 lat, mogą też legalnie prowadzić pojazdy trójkołowe. W Polsce nie są one jeszcze zbyt popularne, ale być może sytuacja ta się zmieni, bo są one zdecydowanie łatwiejsze w prowadzeniu, niż zwyczajne motocykle i równocześnie umożliwia bardzo wygodne przemieszczanie się w miejskich korkach.

Mogą wyglądać świetnie!

Jeśli zastanawiasz się, z jakich motorów możesz korzystać bez prawa jazdy kategorii A, to odpowiedź może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Wiele modeli prezentuje się bardzo podobnie do zwykłych motocykli. Dla postronnej osoby rozróżnienie ich od siebie może być właściwie niemożliwe. Z tego więc powodu nie musisz martwić się, że wybierając motocykl o mniejszej pojemności silnika, będziesz wyglądać śmiesznie lub niepoważnie. Bez większego wysiłku możesz przecież znaleźć model, który będzie wyglądał drapieżnie i interesująco, nawet jeśli ma silnik o mniejszej pojemności i w rzeczywistości wcale nie napędza go potężna jednostka.

Szczególne warunki

Pewną ciekawostką może być to, że można też jeździć dowolnymi motocyklami bez prawa jazdy kategorii A. Oczywiście dotyczy to wyjątkowych sytuacji:

– na terenie prywatnym za zgodą właściciela pojazdu i terenu,

– na torach wyścigowych, ale pod warunkiem, że regulamin obiektu to dopuszcza.

Sporą ciekawostką może być Jorge Lorenzo, który trzy razy zdobył mistrzostwo świata w wyścigach motocyklowych, a dopiero później zdobył uprawnienia do legalnego prowadzenia go na drogach. Na odpowiednim terenie można teoretycznie poruszać się dowolnym motocyklem… ale trzeba pamiętać o ostrożności i o zasadach bezpieczeństwa. Fakt, że jest to legalne i dopuszczalne nie oznacza, że totalny amator powinien na zamkniętym torze wsiadać na Hayabusę i próbować pobić kolejny rekord prędkości. Warto, więc podchodzić do sprawy rozsądnie.