co ile wymienić rozrząd w samochodzie

Są takie części w aucie, które co jakiś czas się zużywają, a ich wymiana jest konieczna do tego, by dalsze użytkowanie pojazdu było możliwe. Przykładem jest pasek rozrządu niezbędny dla pracy silnika. Jak często należy go wymieniać?

Pasek rozrządu najczęściej posiada obudowę i go nie widzimy. Jednak jego stan jest istotny dla korzystania z samochodu, bo odpowiada za sterowanie pracą silnika. Od niego zależy przenoszenie siły napędowej na wałek korbowy oraz to, z jaką częstotliwością będą otwierać się komory spalania. Wymiana rozrządu w samochodzie powinna nastąpić jeszcze zanim pojawi się ryzyko zerwania paska. Prace z tego zakresu wykonują warsztaty samochodowe Q Service Castrol. Kiedy należałoby się do nich zgłosić?

Jak często wymieniać pasek rozrządu?

Należy stosować się do uniwersalnej zasady rekomendowanej przez większość mechaników. Wymiana paska rozrządu wraz z osprzętem powinna być wykonywana po przejechaniu 80 tys. kilometrów. Jednak przebyta odległość nie jest jedynym czynnikiem skłaniającym do wymiany. Innym wyznacznikiem może być sam wiek paska. Z serwisem samochodowym powinniśmy się skontaktować, kiedy pasek ma już 3-5 lat. Nawet kiedy nie wybieramy się zbyt często w dalekie podróże, to materiał, z jakiego jest pasek, zużywa się i przestaje pełnić swoją funkcję.

Ponadto o wymianie pomyślmy w przypadku, gdy właśnie kupiliśmy samochód używany. Niezależnie od tego, co powiedział poprzedni właściciel, warsztat trzeba odwiedzić i jedną z rzeczy, jakie trzeba wymienić, będzie właśnie pasek rozrządu. Są też inne sytuacje, w których byłoby to wskazane, jak wyciek oleju. Kiedy już będziemy u mechanika, zorientujmy się, czy nie trzeba wymienić także innych elementów. Być może pompa wody, rolki napinające lub prowadzące też już mają wysoki stopień zużycia.

Czy można poznać, że rozrząd jest do wymiany?

Są takie usterki, które jesteśmy w stanie zdiagnozować nawet bez specjalistycznej wiedzy. Niestety w przypadku paska rozrządu tak łatwo nie będzie. Jest jednak kilka objawów mogących wskazywać na to, że właśnie z tym mamy problem. Sygnałem ostrzegawczym są hałasy słyszane spod obudowy, szarpanie silnika przy jego gaszeniu albo nierówna praca silnika. Poza tym, jeśli widzimy, że pasem jest rozciągnięty, spękany, wytarty, to też znak, że trzeba go wymienić.

Gdzie wymienić rozrząd w samochodzie?

Wymiana rozrządu w samochodzie jest jedną z usług, jakie posiada w swojej ofercie wiele warsztatów. Jednak najlepiej od razu skupiać się na tych, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Gwarancję wysokiej jakości mamy m.in. w Q Service Castrol. Serwisy tej marki znajdują się w większości dużych miast Polski. Jeśli nie mamy pewności, czy któryś z nich jest w naszej okolicy, wystarczy, że odwiedzimy stronę https://qservicecastrol.eu/warsztaty/. Jest tam mapa z zaznaczonymi lokalizacjami i wygodna wyszukiwarka. Wpisujemy najbliższe miasto i wyświetli się lista ze wszystkimi okolicznymi warsztatami.