Przygodę z motocyklem można zacząć już w młodym wieku, do dyspozycji są rozmaite krosy dla dzieci od 10 lat, różniące się parametrami technicznymi i designem. Mając na uwadze kilka istotnych kwestii, znalezienia idealnego modelu crossa dla dziecka będzie banalnie proste.

Czy warto sprezentować swojemu dziecku crossa?

Świetnym pomysłem na prezent dla każdego dziecka jest pojazd, który należy dobrać do wieku i możliwości fizycznych przyszłego użytkownika. W przypadku kilkulatka nie trzeba ograniczać się wyłącznie do rowerów, hulajnóg czy deskorolek. Ogromną radość sprawi zakup motocykla, oczywiście w wersji dziecięcej. Jazda na nim będzie dla dziecka źródłem wspaniałej zabawy, na crossie nie można się nudzić. Jeśli rodzic chce oderwać podopiecznego od ciągłego przesiadywania przed ekranem komputera, graniem w konsolę czy nieodrywaniem wzroku od smartfona, to wystarczy sprezentować mu mini crossa. Nie jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla chłopców, wiele dziewczynek również bardzo chętnie wsiada na motocykl i daje im to mnóstwo frajdy.

Jeśli dziecko interesuje się światem motoryzacyjnym, to jak najbardziej warto rozwijać jego pasje i wspierać zainteresowania. Będzie miało to korzystny wpływ na jego rozwój, sferę psychofizyczną. Dla młodych miłośników off-roadu zostały stworzone właśnie motory cross, dzięki którym można przeżyć niezwykłe chwile. Żywiołowe dziecko będzie się wyszaleć podczas eskapad w terenie, odkrywania nowych możliwości pojazdu. Zaletą krosów jest również to, że zachęcają one do aktywności fizycznej, spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mini cross został zaprojektowany w taki sposób, aby nastolatkowie nie mieli żadnych problemów z opanowaniem nauki jazdy. Są to pojazdy funkcjonalne i w pełni bezpieczne, co pewnością ucieszy każdego rodzica martwiącego o zdrowie i życie swoich dzieci.

Jak wybrać motocykl dla nastolatka?

Obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu w sklepach motoryzacyjnych, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem odpowiedniego krosa dla swojego dziecka. Można przebierać w modelach przeznaczonych do jazdy po nierównym terenie, piaszczystym i błotnistym. Bardzo ważne jest to, aby przy wyborze mini crossa mieć na uwadze przede wszystkim jego parametry techniczne, walory estetyczne są już kwestią drugoplanową. Znaczenie ma oczywiście moc pojazdu, która zależy od pojemności silnika. Dla dzieci od dziesiątego roku życia można już kupić krosa wyposażonego w silnik o pojemności 86 ccm. Uniwersalnym wyborem dla nastolatka będzie model o pojemności 125 ccm, dzięki czemu posłuży użytkownikowi przez dłuższy czas. Posiada on już dobrej jakości jednostkę napędową, która pozwala rozwinąć większe prędkości, doskonalić umiejętności. Bardziej doświadczonemu motocykliście polecić można krosa z silnikiem o pojemności 140-150 ccm. Na początek oczywiście nie ma co przesadzać, bo najpierw trzeba opanować podstawy, a kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza.

O czym należy pamiętać przy wyborze minicrossa?

Przy wyborze minicrossa dla dziecka istotne będzie dobranie właściwego rozmiaru kół, mając na uwadze wiek użytkownika. Dla dziesięciolatka wystarczy motocykl z kołami o wielkości 12 lub 14”, w przypadku starszych dzieci można już zdecydować się na opony mające co najmniej 16”. Nie można też zapomnieć o wyposażeniu dodatkowym, które zwiększy komfort użytkowania motocykla. Warto wybrać model z mocnymi przednimi lampami, co ułatwi jazdę podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku młodych użytkowników poleca się na początek krosy odpalane na rozrusznik, które mogą być włączane za pomocą pilota. Pojazd nie może być zbyt ciężki, szczególnie w przypadku kilkunastoletniego dziecka. Mile widziane będą mocne amortyzatory zamontowane z przodu i z tyłu ramy. Kolejną kwestią jest automatyczna skrzynia biegów, hamulce umieszczone na kierownicy, regulacja położenia przepustnicy. Nie można zapomnieć o niezbędnych środkach ochrony w postaci odpowiedniego kasku, butów i ochraniaczy.