Hiszpania to wręcz idealny kierunek na wakacje w drodze. Kraj jest bardzo różnicowany krajobrazowo i może pochwalić się zabytkami pamiętającymi czasy Cesarstwa Rzymskiego. Motocyklistów na pewno zachęcą też wysokiej jakości drogi.

Hiszpania na motorze — co krok inny krajobraz

Motocykliści podczas swoich wycieczek cenią sobie poczucie wolności oraz przyjemny pomruk silnika pod siodełkiem. Napotykane po drodze krajobrazy też oczywiście są jednak ważnym elementem tych podróży. Hiszpania oferuje właściwie każdy możliwy rodzaj widoku — od zielonych łąk Asturii po pustynne tereny w okolicach Navarry.

Planując nasze wakacje w drodze z południa na północ, możemy zobaczyć po kolei:

  1. Śródziemnomorski krajobraz w okolicach Malagi i innych miast na wybrzeżu
  2. Rzymski amfiteatr i akwedukt w Meridzie
  3. Górzyste tereny Andaluzji z licznymi niespodziankami (tutaj warto wspomnieć zabytkowe miasto Ronda)
  4. Płaskowyże w centralnej części Hiszpanii
  5. Pustynny, ale bardzo nietypowy krajobraz pod Navarrą

Hiszpańskie wakacje w drodze z zabytkami i kulturą

Hiszpania posiada bogatą historię, której możemy zasmakować, kiedy zsiadamy z siodełka naszego motocykla.

Pamiętajmy, że Półwysep Iberyjski był ścisłą częścią Imperium Rzymskiego. W niektórych częściach kraju starożytne zabytki zobaczymy właściwie na każdym kroku. Amfiteatry możemy zwiedzić między innymi w Sewilli, Maladze i mało znanej, acz urokliwej Meridzie.

U schyłku cesarstwa ziemie te zostały podbite przez Wizygotów. Przez pokrętną decyzję losu zaczęli oni posługiwać się ludową odmianą łaciny, z której ostatecznie wyewoluowały języki kataloński, kastylijski oraz wiele ich dialektów.

Obecne ziemie hiszpańskie przez wiele stuleci okupowali też muzułmanie. Najdłużej — bo aż do piętnastego wieku — przetrwało zamieszkiwane przez wyznawców Allacha księstwo w Andaluzji.

Jeśli nasze wakacje w drodze przebiegną przez te tereny, będziemy mogli podziwiać między innymi kościoły stworzone w dawnych meczetach. Na ich zwiedzanie możemy liczyć między innymi w mieście Ronda. Całkiem przy okazji oferuje ono również szereg oszałamiających krajobrazów.

Miasto znajduje się bowiem na skałach. Z wielu restauracji i hoteli będziemy mogli tutaj podziwiać zapierające dech w piersiach, andaluzyjskie widoki.

Motocykliści to często outsiderzy. Pod tym względem mogą ich pociągać tereny zamieszkane przez Basków. Są oni wręcz synonimem buntu i wolności. Ludem, który od setek lat pielęgnuje swoją unikalną kulturę i endemiczny język.

Popularna trasa motocyklowa po Hiszpanii

Niestety w trakcie jednej wycieczki będzie ciężko zobaczyć wszystkie części Hiszpanii. Trudno ułożyć trasę na wakacje w drodze tak, aby przebiegała ona zarówno przez Galicję, jak i zahaczała o miasto Ronda.

Dobra opcja na pierwszą wyprawę to Srebrna Droga. Jest to dawny trakt rzymski, który daje świetne warunki do podróży motocyklem.

Obecnie na Srebrną Drogę składają się drogi A-66 i N-630. Za początek trasy możemy wybrać znajdującą się na południu Sewillę. Droga będzie nas prowadziła aż do leżącego na dalekiej, hiszpańskiej północy Gijón.

Będziemy jechać tą samą trasą, którą maszerowały legiony. Duża ilość starożytnych zabytków wręcz gwarantowana!

Na przejazd tą trasą powinniśmy zarezerwować od tygodnia do dziesięciu dni. Wszystko w zależności od tego, ile czasu dziennie chcemy spędzić na motorze.

Hiszpania motocyklem — kiedy się wybrać?

Po wielu krajach europejskich bardzo trudno podróżować na motorze zimą. Tutaj Hiszpania bardzo mocno się wyróżnia. Średnia temperatura w lutym to 17 stopni Celsjusza.

Dodatkowo kraj największe oblężenie turystyczne przeżywa w miesiącach letnich. Bliżej początku roku możemy więc liczyć na niższe ceny w hostelach, motelach i pensjonatach.

Z kolei podróż latem może być problematyczna. W niektórych regionach temperatury dochodzą do czterdziestu stopni. Planując podróż, będziemy musieli brać pod uwagę przerwę podczas sjesty. W lipcu i sierpniu realistyczne jest też ryzyko udaru słonecznego.