Samochód służbowy to dla wielu ludzi niezbędny element w pracy. Sposób użytkowania powinien mieć określony regulamin. Sprawdź, co w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim. Czy można z niego korzystać?
Przedstawiciel handlowy, pracownik wielkiej korporacji, serwisant znanej sieci elektrycznej – to tylko nieliczne przykłady stanowisk, kiedy do pracy niezbędny jest samochód służbowy. Jeszcze do niedawna można było usłyszeć o wykorzystaniu w tym celu własnego pojazdu, jednak na tę opcję zgadza się zdecydowanie mniej pracowników. Trudno się temu dziwić. Eksploatacja własnego auta to coś, czego każdy wolałby uniknąć. W końcu to osobista wartość materialna. Jakie przepisy regulują użytkowanie samochodu służbowego? Czy można się nim poruszać na L4? Dowiedz się więcej na ten temat.
Samochód służbowy – gdzie szukać zasad?
Mogłoby się wydawać, że wszelkie zasady dotyczące korzystania ze służbowych narzędzi zawarte są w umowie o pracę. Oczywiście nadal wiele firm to praktykuje, jednak tak samo wiele stara się od tego odchodzić. Wynika to z faktu, że są zbyt ogólne i w razie sytuacji awaryjnych trudno rozstrzygnąć spory. Gdzie zatem można szukać jakichkolwiek regulacji na ten temat? Firmy tworzą specjalne regulaminy wewnętrzne lub tzw. flotowe. To tam znajdują się szczegółowe informacje na temat czasu korzystania ze służbowych pojazdów, ich ewentualnego zwrotu i innych wyjątkowych sytuacji.
Zwolnienie lekarskie – co oznacza dla pracownika?
Zwolnienie lekarskie to czasowa niezdolność do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. O wspomnianym czasie jego trwania decyduje lekarz, tak samo, jak o wystawianych lekach. Jego celem jest dołożenie wszelkich starań, aby jak najszybciej zregenerować zdrowie i wrócić na swoje stanowisko. L4 najczęściej wystawiane jest z powodu:
- wypadków w pracy;
- chorób w czasie ciąży;
- złamań;
- grypy;
- depresji (Nasen – recepta online);
- chorób kręgosłupa.
Jak można uzyskać L4?
Zwolnienia lekarskie nie są wydawane na prośbę pracownika. Muszą zaistnieć solidne powody, aby je otrzymać. Specjalista przeprowadza skrupulatnie badanie, a następnie stawia diagnozę. Obecnie L4 przyjmuje formę tylko elektroniczną, jednak sposób jego wystawienia może być dwojaki. Wiele osób preferuje osobistą wizytę w gabinecie, podczas gdy dla innych świetnie sprawdza się forma online. Zdrowie nie jest tematem do eksperymentów i nie dla wszystkich druga opcja będzie właściwa.
Czy na zwolnieniu lekarskim można korzystać z auta służbowego?
Auto służbowe należy się danemu pracownikami na czas pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą. Czy zwolnienie lekarskie oznacza jego brak? Nie! Będąc na L4, nie dochodzi do przerwania stosunku pracy, co jest bardzo ważną informacją, o której każdy pracownik musi pamiętać. Można więc korzystać z auta służbowego w czasie niezdolności do wykonywania obowiązków pracowniczych. Warunkiem tego jest fakt, że odbywa się to na zasadach dostępnych w specjalnym regulaminie.
Co, jeśli dana firma go nie posiada? To poważny problem, który znacznie utrudni wszelkie spory. Sam pracodawca także nie może zabronić ci korzystania z samochodu, jeśli nie ma ku temu podstaw.
Kiedy należy oddać służbowy samochód?
Nie musisz oddawać samochodu, jeśli lekarz skierował cię na tygodniowe zwolnienie lekarskie, np. za pośrednictwem portalu internetowego. Warunkiem jest to, że spełnia to zasady z wyżej wspomnianego regulaminu. Czy są sytuacje, kiedy należy zwrócić pojazd? Oczywiście, że tak. W końcu dane zwolnienie lekarskie może trwać nawet 182 dni (lub 270 w przypadku ciąży)! Czy wyobrażasz sobie zatrzymać na ten czas służbowe auto, które na pewno przyda się innym pracownikom? Większość przedsiębiorców zastrzega sobie okres 30 dni. Oznacza to, że jeśli twoje L4 przekracza ten czas, musisz oddać firmowy samochód.
Służbowe auto to narzędzie niezbędne do pracy, ale także niezwykłe udogodnienie. Operuje nim coraz więcej pracowników, nie tylko w dużych korporacjach. Znaj swoje prawa w tej kwestii i rozsądnie korzystaj z ofiarowanych ci zasobów.