Każdy, kto zainwestował w nowe mieszkanie od dewelopera wie, jaki to emocjonujący moment, gdy odbiera się klucze do swojego nowego lokum. Czasami czeka się na to długie miesiące, czasami nawet lata, dlatego też kupno mieszkania/domu od dewelopera rozpoczyna dosłownie nowy etap w życiu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas tak zwanego odbioru, ponieważ to decydujący moment, podczas którego można wykazać różnorodne błędy w realizacji deweloperowi. Zgodnie z umową będą musiały być one usunięte.
Kupno mieszkania od dewelopera i jego odbiór
Czym jest tak zwany odbiór mieszkania? Można powiedzieć, że to procedura, podczas której kupujący stwierdza, że w mieszkaniu wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Inwestor nie zgłasza żadnych zastrzeżeń i odbiera mieszkanie od dewelopera. Każdy, kto przygotowuje się do tego momentu wie, że warto wcześniej trochę poczytać, a nawet skontaktować się z rzeczoznawcą. Taki specjalista wie, na co zwrócić uwagę, a wewnątrz może być sporo błędów i niedociągnięć zrobionych przez ekipę budowlaną. Czasami wystarczy dostrzec niewielką rysę na szybie w oknie, aby zgłosić zastrzeżenia. Zgodnie z umową takie okno powinno zostać wymienione. Więcej o odbiorze mieszkania i instalacji wodno-kanalizacyjnej przeczytasz tutaj. Warto szczegółowo przeanalizować te zapisy, ponieważ dzięki nim można uniknąć kosztów samodzielnej naprawy w mieszkaniu, które dopiero zostało odebrane od dewelopera.
Kupno garażu i jego odbiór
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru garażu? Ważne są wymiary garażu, które zostały zapisane w umowie. Jeżeli kupuje się jedynie miejsce postojowe na przykład w ogólnodostępnym garażu, również koniecznie trzeba sprawdzić jego wymiary. Druga istotna kwestia dotyczy bram garażowych i dostępnych do nich pilotów. Nabywcy mieszkania otrzymują komplet potrzebnych urządzeń, ale wcześniej powinni sprawdzić, czy działają one bez zarzutu. Jeżeli na odbiór garażu oraz mieszkania wybieramy się z rzeczoznawcą lub inżynierem, to właśnie specjalista sprawdzi za nas wszystko to, co niezbędne. Wychwyci wszelkie błędy, dzięki czemu deweloper będzie zobowiązany do ich naprawienia.
Podczas sprawdzania powierzchni miejsca postojowego w garażu czasami mogą pojawić się pewne niezgodności. Może to dotyczyć w szczególności budynków, w przypadku których inwestycja rozpoczęła się przed rokiem 2019. Wtedy obowiązywały jeszcze inne rozporządzenia prawne, a miejsce postojowe zgodnie z wcześniejszymi przepisami mogło mieć mniejszą szerokość. Warto o tym pamiętać. W praktyce raczej rzadko się tak zdarza, by garaż miał inne wymiary niż te, które wskazane były w umowie.
Garaż w mieszkaniu z rynku wtórnego
Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego w przypadku nieruchomości, które budowane były kilkadziesiąt lat wcześniej, może łączyć się z tym, że miejsce garażowe będzie miało mniejsze wymiary. Poza tym drugą sprawą jest to, że kupuje się konkretne miejsce garażowe, z którego wcześniej korzystał poprzedni lokator mieszkania. Może to oznaczać, że miejsce nie spełni do końca wymagań nowego klienta. Czasami zwyczajnie może być zbyt małe dla dużego samochodu. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w Polsce nie były popularne tak bardzo SUV-y, które teraz licznie jeżdżą po naszych drogach. Miejsce parkingowe dla tak dużego samochodu powinno być odpowiednio szerokie, natomiast nie zawsze tak jest w praktyce. Warto o tym wiedzieć. Gdy wybiera się dla siebie nieruchomości z rynku wtórnego, trzeba sprawdzić również to, jakie miejsce garażowe jest przypisane do danej nieruchomości. Właściciel nieruchomości najczęściej chce sprzedać garaż razem z lokalem, chociaż oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Zakup miejsca garażowego, które nie do końca spełnia nasze potrzeby, zawsze można traktować jak inwestycję na przyszłość. Sporo osób poszukuje dla siebie miejsc parkingowych oraz garaży, dlatego po jakimś czasie można je zwyczajnie sprzedać. Z reguły nie ma z tym większego problemu, a pozbycie się niechcianego miejsca parkingowego lub garażowego to najmniejszy problem